ÖZGÜR PENCERE ÇOCUK VE GENÇ KALEM ÖYKÜ YARIŞMASI

17 yıldır sosyal sorumluluk kapsamında, gönüllülük ruhuyla düzenlenen, her aşamasında farklı meslek gruplarından herkesin, öykülerin kayıt altına alınmasından, düzenlenmesine, ön okumalardan geçerek yeniden okumaya hazırlanmasına; yarışmanın planlanan biçimde yürütülmesinden, jüri üyesi değerli yazarlarımıza, edebiyatçılarımıza öykülerinizin ulaştırılmasına, değerlendirmesine; seçilen öykülerin  kitaplaştırılmasından ödül töreninde ortaya konan her şeye kadar,  temeli gönüllülük olan bir sosyal sorumluluk çalışmasıdır.

 

Bu çalışmada, yukarıda saydığım kişilere ek olarak siz değerli okullarımız, yöneticilerimiz, öğretmenlerimiz, birbirinden güzel öyküleriyle yarışmaya katılan sevgili çocuklarımız, hepimiz bu sosyal sorumluluk çalışmasında birlikte yer almaktayız. Bunu birlikte başarmaktayız.

 

Bildiğimiz gibi sosyal sorumluluk projelerinin temelinde fedakarlık ve farkındalık yatmaktadır. Kişiler kendileriyle aynı fırsatlara sahip olmayan ya da sahip olamayacak kişilere yardım eli uzatmak adına küçük fedakarlıklarda bulunmaya davet edilir. İşte bizler de sizlerle birlikte, yani hep beraber bu ödüllü yarışma ile eğitim çağındaki yoksul çocuklarımızın eğitime ilgi ve sevgilerini artırmak, eller silah değil kalem tutsun dileklerimizi ülkemize yaymak için birlikteyiz.

 

Özgür Pencere Çocuk ve Genç Kalem Öykü Yarışmasının başlıca amacı hep iki yönlü olmuştur. Hem, ülkemizin belki de gelecekte adını edebiyat dünyasına yazdıracak yazarlarımızın ilk adımını alanında uzman edebiyatçılarımızın görüş ve değerlendirmeleri ile attırmak, hem de yeteneklerini özgür bırakacakları pencereleri açmaktır. Bu amaç doğrultusunda çalışırken aynı zamanda, gerek katılım bedeli adını verdiğimiz miktar ile, gerekse öykülerden derlenerek yayımlanan kitabımızın tüm geliri ile toplumsal fayda sağlanmaya çalışılmış, günümüzde yaşayan ekonomik sorunlar nedeni ile yoksul öğrencilerimize, öksüz, yetim, dağılmış aile çocuklarına eğitim alanında el uzatabilmek hedeflenmiştir.

Ne mutlu bizlere ki düzenlenmesinde beklentinin sadece insanlığa yararlı şeylerin hayata geçirilmesi olan yarışmamızda yer alan herkes bu sorumluluğu gönüllü olarak üstlenmiştir.

 

Bu güzel amacı, okuyan, yazan, siz yetenekli çocuklarımızla, sizlere destek veren değerli aileleriniz, öğretmenleriniz, okul yönetimleriniz ile birlikte yapıyoruz! Sizlerin bu alandaki yetenekleri ve öykülerini binlere ulaşıyor, hem de sizler kitabınızın ve katılımlarınızın geliri ile ihtiyaç sahibi öğrenci arkadaşlarınıza maddi ya da manevi ihtiyaçlarının giderilmesine katkıda bulunup, onların her okul döneminde yepyeni okul çantaları, kırtasiye malzemeleri, botları, paltoları ve sizlerden birer kitap ile eğitim yılına başlamalarına yardımcı olarak onlara mutluluk dağıtıyorsunuz.

 

Bizler de hep dediğim gibi, okyanusta bir su damlası misali, sizlere aracıyız. Paylaşımcıyız. Bu ülkeyi çok seven, çocuklarımıza çok değer veren, çok seven gönüllüleriz.

Çok teşekkür ederiz.

Tüm çocuklarımıza yazın yolunda başarılar dileriz…

 

Şebnem Sema Tuncel