ÖZGÜR PENCERE ÇOCUK ve GENÇ KALEM ÖYKÜ YARIŞMASI ŞARTNAMESİ (2019)

Özgür Pencere Çocuk Edebiyatı Grubu olarak, bu yıl 15. kez öyküleri kitaplaştıracağımız ulusal boyutta yaygınlaşan Çocuk ve Genç Kalem Öykü Yarışmamızın duyurusudur.

Bu ödüllü yarışma ile çocuklara, gençlere yazmayı sevdirmek, kendilerini yazılı olarak daha iyi ifade edebilmelerine yardımcı olabilmek ve okumaya yönlendirmek, Öykü yazarlığının genç kuşaklarca da sürdürülmesinin teşvik edilmesi, Okuyan, düşünen ve yazan bireylerin ortaya çıkmasına katkı sağlamak, özellikle toplumda dil bilincinin yerleşmesi, dilin doğru ve etkin biçimde kullanılması ve geliştirilmesiniamaçlayarak16 yıl önce bir yola çıktık.

5-6. sınıflar, 7-8. sınıflar  ve lise guruplarındaki çocukların ve gençlerin katılabileceği bu öykü yarışması ile, öykü nedir, Türk öykücülüğünün gelişimi, öykü kavramının anlamı ve önemi ile ilgili okulda edindikleri bilgilere katkı sağlayabilmek ve öykücülüğü sevdirirken yetenekli çocuklarımıza yarışma sonrasında da devam edecek bir edebiyat sevgisi kazandırmak istedik.

Aynı zamanda, ödül alan çocuklarımızın öykülerinden derlediğimiz kitaplarla hem genç yazarlarımıza kalıcı bir anı sunmayı hem de bu kitapların satışından elde edilen gelirle ihtiyacı olan yoksul öğrencilere kırtasiye ve giysi yardımı yapmayı hep sürdürdük.


Bu ödüllü yarışmaya katılabilmek için:

1. 5-6 ve 7-8. sınıflarda (Çocuk Öykü Yarışması için) ve 9-10-11-12. sınıflarda (Genç Kalem Öykü Yarışması için) olmak,

2. Öykünün katılımcı tarafından yazılmış olması,
3. Öykülerin öğretmenler tarafından okunup, onaylanmış olması yeterlidir.

4. Öyküler en fazla iki A4 sayfayı geçmeyecek şekilde, bilgisayarda yazılıp, tek nüsha olarak postayla yarışma iletişim adresine gönderilecektir. Bilgisayar bulunmayan ortamlarda, okunaklı bir yazıyla yazılmış olması kabul edilebilir.
5. Yarışmada konu serbesttir. Her yarışmacı en fazla iki öyküyle yarışmaya katılacaktır.
6. Öyküler bir CD'ye ( CD'nin açılıp açılmadığını, kayıt olup  olmadığını mutlaka kontrol edin lütfen) ya da flash belleğe kaydedilip, evraklarla birlikte yarışma adresine gönderilecektir.
7. Değerlendirmede öykülerin; a) Türkçe'nin dil kurallarına, b)Yaratıcılık ve özgünlüğe uygunluğu ve özellikle de c) Öykü yazım özelliklerini taşıyor olması önemlidir.

 

Öğretmenlerin sınıf içi kompozisyon çalışmalarından derledikleri çalışmaları, öykü dışı türleri göndermemeleri önemle rica edilir.

8. Öykülerin önceden başka bir yarışmaya gitmemiş olması, yayınlanmamış olması şarttır. Böyle bir durum tespit edildiğinde, öykü ödül almış bile olsa, ödül geri alınır.

9.Her katılımcı yollayacağı zarfın içine:
a. ev ve okul posta adresleri, telefon numaraları,
c.velilerin ve öğretmenlerin telefon numaraları
d.katılımcıların, öğretmenlerin ve velilerinin email adresleri
e. yarışmaya girebilmek için velinin izin belgesi,

f. Kurum hesabına yatıracakları (fakir öğrencilere her sene yaptığımız kırtasiye yardımında kullanılmak üzere) 25 TL (Yirmibeş Türk Lirası'nın) dekontuyla,

4 Ocak 2019 tarihine kadar, Ş.Sema Tuncel , Özgür Pencere, Güzelyalı Mah, Uğur Mumcu Bulvarı, Severoğlu Apt. No 4/9 Çukurova Adana adresine başvurabilir.

Eksik bilgili başvurular, şartnamede belirtilen kurallar dışındaki öyküler ve/veya bu tarihten sonraki yapılan başvurular dikkate alınmayacaktır.

 

Sonuçlar 2 Nisan 2019'da duyurulacaktır.

2019 senesi ödül töreni MAYIS ayında (kesin tarih daha sonra sizlere iletilecektir)  Türkiye'nin saygın okullarından, İSTANBUL ÖZEL FENERBAHÇE KOLEJİ Kampusunda  yapılacaktır. Detaylı bilgilendirme daha sonra velilere ve okullara duyurulacaktır.


Jüri Üyelerimiz:
(alfabetik sıra ile)

Aysu Erdem

Feyza Hepçilingirler

Kezban Şahin Taysun

Mehmet Güler

Necdet Neydim

Nemika Tuğcu

Neşe Doster

Özcan Karabulut

Şenay Tanrıvermiş

Şeyda Berk Eker

Zeynep AliyeÖdüllerimiz:
Değerlendirme sonucunda dereceye giren çocuklara plaket, öykülerinin yer aldığı öykü kitabı ve hediye paketi verilecektir. Gerekli görüldüğü takdirde özel ödül verilebilir.

Yayınlanmaya değer görülen öyküler daha sonra kitap haline getirilecek ve fakir çocuklar yararına satışa sunulacaktır.

Yarışma İletişim maili:

 info@ozgurpencere.com

 sstuncel@gmail.com

 

İletişim numarası:

0 535 422 1718


Gerekli ek bilgileri web sitemizde ve Facebook sayfamızdan bulabilirsiniz.
www.ozgurpencere.com

https://www.facebook.com/ozgurpencereoyku/